Beatriz Blanco urodziła się w stolicy Wenezueli, Caracas. Rozpoczęła naukę muzyki w wieku ośmiu lat.
W 1982r. przeniosła się do Polski.
Studiowała Śpiew w Akademii muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Prof. Heleny Łazarskiej a później w Warszawie, w klasie Prof. Kazimiery Goławskiej, gdzie ukończyła studia na Wydziale Wokalno-aktorskim w 1989r.

Brała udział w kursach mistrzowskich m. in. z Adelą Stolte, Fiorenzą Cossotto i Teresą Berganza. Otrzymała II Nagrodę na Konkursie Ogólnoamerykańskim Śpiewu im. Carmen Teresa de Hurtado (Caracas, 1989r).

W Polsce występowała jako solistka na scenach operowych w Warszawie (Opera Kameralna), Bytomiu, Bydgoszczy, Szczecinie, Gdańsku i Lublinie. Bierze również udział w koncertach m .in. w Filharmoniach w Warszawie, Łodzi, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Kielce, Rzeszowie, Bielsko-Białej i w Studio im. W. Lutosławskiego.
    Występowała także poza granicami Polski w Wenezueli, Brazylii, Francji, Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Jest wybitną interpretatorką muzyki ludowej i popularnej krajów Ameryki Łacińskiej oraz popularyzatorką kultury tego regionu.

Wraz z dwoma znakomitymi gitarzystami polskimi, Leszkiem Potasińskim i Markiem Walawenderem tworzy od 2003r. zespół "Solo Tres", z którym występuje w całej Polsce.
Pisze piosenki, oraz wiersze i krótkie opowiadania. Wybrane jej piosenki okazały się na płycie "!Tan lejos!" ("Tak daleko!") w listopadzie 2017r.
Dwujęzyczny cykl "Instantáneas de Viaje" / "Migawki z podróży" został opublikowany w czasopiśmie poetyckim "Haiku".
W wydawnictwie Edinumen, w ramach projektu "Lecturas Graduadas Latinoamericanas" ( lektury latynoamerykańskie) ukazało się jej opowiadanie "El Cuento de mi Vida".
Beatriz Blanco tłumaczy poezję i opowiadania innych autorów wenezuelskich.

Od ponad 20 lat zajmuje się nauczaniem języka Hiszpańskiego. We współpracy z różnymi instytucjami edukacyjnymi (Fundacja "Primus", Szkoła Polsko-Francuska "La Fontaine") i we własnym studio "Chiquiticos", prowadzi zajęcia dla dzieci, na postawie własnego programu dydaktycznego.
Wykorzystuje w nim muzykę i inne elementy wenezuelskiego folkloru, gry i zabawy, teatr, taniec, origami.
   Na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie prowadzi zajęcia z fonetyki oraz koncerty w którym studenci wykonują utwory kompozytorów z krajów hiszpańskojęzycznych.

Współpracuje z instytucjami i organizacjami lokalnymi w Piasecznie, gdzie mieszka od 2013r., m.in. z Biblioteką Miejską, Kolonią Artystyczną, Fundacją "ARKA", Szkołą Językową "Sollares".
Bierze udział w akcjach społecznych na rzecz pomocy dla Wenezueli.

Home © Copyright 2009 Beatriz Blanco
projekt i administracja: Wincenty Karpiński